Koncert

Program

23 listopada 2007, Kościół św. Krzyża,
Kraków, pl św. Ducha

19:15 – 20:00K. Penderecki - Agnus Dei
J.S. Bach - III Koncert Brandenburski
W.A. Mozart - Divertimento D - dur
H.M. Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu

Wykonawcy

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Marcin Klejdysz - koncertmistrz

Najmłodsza obecnie w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich uniwersytetów muzycznych takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellen Kunst w Grazu.

Zespół zawiązał na stałe współpracę w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Junger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała na IX Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje w prasie oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą. W tym samym roku nagrana zostaje pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX.

Artystyczną pieczę nad zespołem pełni od samego początku koncertmistrz Marcin Klejdysz - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek Roberta Kabary. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów - Krzysztofa Pendereckiego, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, łukasza Borowicza, Michała Dworzyńskiego, Piotra Sułkowskiego, Fausto Nardiego oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia - Wojciechem Pławnerem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Franco Fiagiollim, Janem Krzeszowcem i innymi. Orkiestra ma na koncie pięćd płyt CD, w tym jedną z repertuarem polskim XIX i XX wieku dla wytwórni DUX Poland, holenderskiej Le Foxx Music oraz dla Centaur Reccord USA. Od czerwca 2007 OAB zapoczątkowała również współpracę z agencją koncertową DUO Fryc & Suszkiewicz.

W opinii telewizji, radia i prasy, zaistnienie zespołu zaliczono do najciekawszych wydarzeń kulturalnych ubiegłego roku.

Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej koncertuje w kraju i za granicą, realizując turné promujące projekt "Klasyka - nowe drogi".

www.akademiabeethovenowska.pl

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Recenzje

...Młodzieńcza werwa w połączeniu z mistrzowską precyzją znakomicie malowały się w otwierającej koncert Beethovenowskiej uwerturze do baletu "Die Geschöpfe des Prometheus" czy w kulminacyjnym podczas tego wieczoru Koncercie skrzypcowym e-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, gdzie naszym muzykom towarzyszyła koreańska skrzypaczka So-Ock Kim. Dyrygujący orkiestrą maestro Paweł Przytocki (absolwent krakowskiej akademii) poprowadził ją w debiucie wielkim i znaczącym. Krakowianie zagrali pięknie...

Tomasz Jakub Handzlik, Gazeta Wyborcza 23.03.2005 - "Zagrali pięknie"

...Orkiestra Akademii Beethovenowskiej jest zespołem o ogromnym potencjale, złożonym wyłącznie z ambitnych entuzjastów.... mamy orkiestrę z prawdziwego zdarzenia, która w tak krótkim czasie zdołała przygotować tak trudny repertuar. Jestem przekonany, że kolejne występy będą coraz wspanialsze i dzięki temu w Krakowie częściej słuchać będziemy muzyki na najwyższym poziomie...

Tadeusz Płatek, Gazeta Krakowska 24.03.2005

...Młodemu, złożonemu ze studentów i absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej zespołowi (...) udało się stworzyć świetną, przepełnioną entuzjazmem atmosferę. Obyśmy częściej byli uczestnikami takich wieczorów, na których znane i nieznane dzieła znajdują tak świeżą, przekonującą i entuzjastyczną interpretację...

Maciej Negrey, Gazeta Wyborcza w Krakowie, 4.10.2005

...Wprowadzona w wielki świat przez Elżbietę Penderecką, [Orkiestra Akademii Beethovenowskiej] cieszy się obecnie opinią jednego z najciekawszych młodych zespołów. Młoda orkiestra pod dyrekcją Macieja Tworka towarzyszyła dwóm różnym osobowościom artystycznym z wielką muzykalnością i pełnym profesjonalizmem ...). Sala Hołdu Pruskiego nie ma łatwej akustyki, a przecież zespół brzmiał homogenicznie i szlachetnie...

Anna Woźniakowska, Dziennik Polski, 22.09.2005

Kandyd na Politechnice Warszawskiej.
Wydarzenie to było pierwszym wykonaniem utworu w Warszawie. Była to okazja do występu dla młodych w większości artystów, w tym Orkiestry Akademii Beethovenowskiej... "Kandyd" to dzieło trudne do wykonania. Partia orkiestry jest barwna i zróżnicowana. Stawia duże wymagania tak instrumentalistom, jak i dyrygentowi. Na Politechnice podjęto się więc karkołomnego zadania: młodymi siłami wykonano tak trudne dzieło. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej sprawowała się dzielnie, grała lekko i z zacięciem.

Katarzyna K. Gardzina, Twoja Muza, nr 3/2006

Zagrali jak jeden instrument
Uśmiechnięci, mili, z każdego gestu widać, że z sobą zaprzyjaźnieni. Perfekcyjni, staranni i choć bardzo młodzi - w pełni profesjonalni.... Głównym jej atutem prócz energii, zaangażowania i młodzieńczej werwy były opanowanie i precyzja, cierpliwość i dokładność intonacyjna, coś, co z grupy muzyków stwarza jeden organizm - orkiestrę.

Radosne granie
Ponad to temu złożonemu ze studentów i absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej zespołowi udało się w Filharmonii Rzeszowskiej zapewnić świetną, przepełnioną entuzjazmem atmosferę podczas koncertu. Obyśmy częściej uczestniczyli w podobnych wieczorach muzycznych! Podczas których znane i mniej znane utwory znajdują tak świeżą, przekonującą i entuzjastyczną interpretację jak Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, zespołu ambitnych entuzjastów grających muzykę na najwyższym poziomie.(...)

Andrzej Piątek, Nowiny, 13 lutego 2007